راه اندازی فست فود
دستگاه های لازم جهت خط تولید و پخت مرغ کنتاکی
راه اندازی فست فود
دستگاه های لازم جهت خط آماده سازی و پخت پیتزا
راه اندازی فست فود
دستگاه های لازم جهت خط پخت همبرگر
راه اندازی فست فود
تجهیزات لازم جهت سرخ کردن سیب مینی، قارچ سوخاری، استریپس، پیاز سوخاری
انتخاب بهترین مکان برای رستوران
چگونه بهترین محل را برای رستوران انتخاب نماییم رستورانهای زنجیره ای بزرگ در آمریکا فهرستی از اطلاعات مهم جهت ارزیابی مکان رستوران تهیه کرده اند تا تمامی موارد ضروری در نظر گرفته شوند، خلاصه ی نکاتی که تجربه نشان داده است به نحوه ی عملکرد آنها کمک می کنند.همه اطلاعاتی که در ادامه آورده شده اند ممکن است برای یک محل در نظر گرفته نشوند، اما این لیست توجهات را به مواردی که ممکن است نادیده گرفته
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی
تجهیزات آشپزخانه های صنعتی در این سری مقالات تصمیم داریم شما را با تجهیزات مورد نیاز در آشپزخانه های صنعتی (ویژگی ها، ظرفیت ها، بازدهی،نحوه عملکرد و...)بیشتر آشنا کنیم. در ابتدا به بررسی مواردی که باید در انتخاب تجهیزات آشپزخانه های صنعتی به آنها توجه داشته باشیم می پردازیم و در مقاله های بعد با تجهیزات هر قسمت آشنا می شویم. تجهیزات آشپزخانه های صنعتی بر اساس نوع کاربردشان در قسمت های متفاوت
فضای مورد نیاز جهت مدیریت آشپزخانه
در نظر گرفتن یک فضای مجزا جهت دفتر،اتاق شستشو و یا اتاق زباله به ابعاد و پیچیدگی عملکرد آشپزخانه رستوران بستگی دارد.این اقدامات معمولا در قسمت بارانداز و در صورت نبود فضای بارانداز در سایر فضاهای آشپزخانه انجام می گیرد.فضای دفتر مدیریت باید کوچک باشد (6/4 متر مربع)، فضای اتاق شتشو و زباله نیز باید محدود باشند (4/7-6/4 متر مربع) و تنها یک فضای کوچک در قسمت بار انداز می تواند به فضای استراحت کارکنان
همه چیز در باره ی برگر کینگ
معرفی برگر کینگ Burger King یا BK یک فست فود زنجیره ای همبرگر در گستره ی جهانی است که شعبه اصلی آن در ایالت فلوریدای آمریکا قرار گرفته است.این کمپانی از سال 1953 با نام "Insta Burger King" آغاز به کار کرد، صاحبان این شرکت در طول بیش از نیم قرن 4 بار تعویض شدند تا اینکه در نهایت شرکت 3G صاحب امتیاز کمپانی برگر کینگ این کمپانی را با شرکت کانادایی "Tim Horton"ادغام کرد وامروزه این شرکت ترکیبی به سومین رستوران فست فود
تجهیزات بار انداز و انبار
تجهیزات بار انداز و انبار 1-ترولی بار انداز/ Receiving Cart 2-ترازو/Receiving Scale 3-قفسه های خود ایستا و متحرك/ Shelving (Free Standing & Portable) 4-قفسه های ثابت یا نصب شده بروی تجهیزات/Shelving (Fixed or Attached to Equipment) 5- ‌یخچالها ، كولرها و فریزرهایWalk – in و Reach - in/Refrigeration(refrigerator,freezer,coolers)
محاسبه هوای اگزاست
محاسبه هوای اگزاست مقدار هوای اگزاست به سه عامل بستگی دارد: 1-ابعاد هود 2-طریقه نصب هود 3-مورد استفاده هود روش های متعددی برای محاسبه میزان هوای اگزاست وجود دارد.با نادیده گرفتن سیستم های مهندسی شده برای تجهیزات و کاربرد مشخص آنها که توسط مسئولین بهداشت تایید شده اند ضوابط زیر جهت محاسبه ی هوای اگزاست به کار می روند.
مشخصات هوای تازه
هوای تازه، به هوایی اتلاق می شود که جایگزین هوای اگزاست شده از محیط می شود،برای ایجاد یک جریان منظم باید هوای تازه به صورت مکانیکی توسط یک فن و یا یک کولر آبی وارد محیط شود.زمانی که هوای اگزاست شده از 1500 cfmبیشتر شود باید هوای تازه را نیز برای آشپزخانه در نظر گرفت.هوای تازه برای سیستم تهویه یک امر ضروری به شمار می رود.مهندسان مکانیک توصیه می کنند که هوای تازه 75 تا 80 درصد هوای اگزاست باشد.
ضوابط سینک ها در آشپزخانه های صنعتی
انواع مختلفی از سینک ها در آشپزخانه مورد نیاز است. به طور مثال در هر 5/4 متر آماده سازی یک سینک جهت شستن دست ها باید در راستای آن خط قرار بگیرد یا به عبارت دیگر برای هر 5 نفر یک سینک دست شستن لازم است ، به ازای هر 28 متر مربع سطح پخت یک سینک دستشویی باید قرار داشته باشد. برای هر ناحیه ی پخت و آماده سازیبه صورت جداگانه یک سینک دستشویی لازم است.
چربی گیر
چربی گیر به منظور جلوگیری از ورود چربی و روغن و سایر مواد جامد به عنوان بخشی از سیستم لوله کشی طراحی می شود.در صورتیکه روغن وارد سیستم فاضلاب شود حجم عظیمی ماده جامد به وجود می آید و درون لوله ها سفت می شود.این توده جامد باعث می شود تا فاضلاب بالا بزند و لوله ها دچار گرفتگی و در نهایت ترکیدگی بشوند. چربی گیر معمولا در رستوران ها و مکان هایی که روغن زیادی مصرف می کنند به کار گرفته می شود و ظرفیت
نکاتی در ارتباط با خرید سرکه بالزامیک
سرکه بالزامیک از نوعی انگور سفید به نام Trebbiano که در منطقه شمال ایتالیا وجود دارد تهیه می شود. این نوع انگور دارای قند بالا است و از آب تخمیر نشده خود برای تبدیل شدن به سرکه استفاده می کند. سرکه بالزامیک سه ساله یا بیشتر دارای شهد غلیظ، طعم و عطر شیرین و قوی و گاه تلخ است.
نکاتی در ارتباط با خرید روغن زیتون
در قدیم روغن زیتون را به این طریق تهیه می ‌کردند. ابتدا به تنه درخت با چوب ضربه می ‌زدند تا میوه‌ها به زمین بریزد. بعد با کمک سنگ آنها را در داخل کاسه‌های چوبی له می ‌کردند تا به روغن بیفتد. امروزه برای تهیه روغن زیتون، میوه را ریز کرده و از آن خمیری به دست می ‌آورند. این خمیر را با آب مخلوط کرده و داخل دستگاه سانتریفوژ می ‌ریزند و روغن را جدا می‌ کنند.
سس انار
وقتی از انار سس تهیه می شود دانه ها از آن جدا شده و آب را غلیظ می کنند. سس انار عمده خواص آب انار را دارد اما از آنجا که مجبوریم برای غلیظ شدن آب را بجوشانیم برخی از ویتامین های آب انار از جمله ویتامین C آن از بین می رود اما قسمت عمده مواد موثر در سس انار باقی می ماند. رنگدانه های موجود در انار نیز از جمله ترکیب های ارزشمندی هستند که در رب باقی می مانند و باعث قرمزی آن می شوند.
مرینیت
گوشت قرمز و مرغ باید پیش از سرو، طعم مناسبی پیدا کنند. از آنجاکه گوشت در خوراک و خورش­ ها، در قابلمه­ای حاوی استاک، ادویه مناسب و سایر مواد غذایی میپزد، به مقدار کافی مزه ­دار می­شود، اما برای کباب­ کردن گوشت روی گریل یا باربیکیو، حتماً باید آن را پیش از پخت در مواد موردنظر، نرم و مزه ­دار کنید.
اسپاگتی فصل
اسپاگتی نوعی پاستای استوانه ای نازک و کشیده با ریشه ایتالیایی و سیسیلی است و به عنوان یکی از غذاهای محبوب ایتالیایی شمرده می شود که غالباً از سمولینا یا آرد معمولی و آب تهیه می شود. اسپاگتی خشک ایتالیایی از آرد نوعی گندم سفت به نام Durum ساخته می شود ولی ممکن است در کشورهای دیگر از آردهای دیگر نیز تهیه گردد. گاهی در اصطلاح رایج ایرانیان به همه نوع پاستای غیرورقه‌ای از جمله اسپاگتی، ماکارونی
مرینیت تریاکی
سبک مرینید ژاپنی برای ماهی،ماکیان وگوشت قرمز می باشد و این مقدار برای 1کیلو گرم کافیست.
نحوه بلنچ کردن قارچ
هنگام تمیز کردن قارچ،هیچ گاه آن را در آب خرد نکنید، اگر قارچ هنگام پختن،خیلی خیس باشد،آب زیادی از خود پس خواهد داد و به جای آنکه برشته شود ،با بخار می پزد.
چیکن میلانز
دستور پخت چیکن میلانز
کره های طعم دار
بعد از کباب کردن مرغ یا گوشت یکی از رایج ترین راه ها استفاده ازکره می باشد که در اشپزی مدرن ،کره ها را طعم دار می کنند که علاوه بر طعم متفاوت زیبایی بصری نیز دارند. در زیر روش تهیه ابتدا توضیح داده می شود که برای کلیه طعم ها یکسان است ودر انتها مواد لازم جهت طعم های مختلف ارائه می گردد.
توسعه یک طرح کلی برای رستوران
فرم کلی(Concept) یک آشپزخانه صنعتی یک برنامه کلی می باشد برای بررسی اینکه چگونه نیازها و انتظارات بازار مورد نظر را براورده سازیم.طرح کلی یک آشپزخانه صنعتی از راههای مختلفی بیان می شود از جمله،منو،دکور،نوع سرویس،قیمت و محل.Concept Development به معنای توسعه ی یک طرح برای عملکرد موفقیت آمیز در بازار است قبل از اینکه طراحی واقعی انجام بگیرد.
50 برند اول رستوران های فست فود
50 برند اول رستوران های فست فود(FAST FOOD) و فست کژوال(FAST CASUAL) در سال 2012 CHICK-FILL-A در دسته بندی پر فروش ترین رستوران های مرغ سوخاری زنجیره ای از KFC پیشی گرفت. JIMMY JOHNS و FIVE GUYS  به کلاب برند های بیلیون دلاری پیوستند.WING STOP و MOES SOUTH WEST GRILL به رده های بالای جدول صعودکردند.MC DONALD'S  با فروشی سه برابر SUBWAY که در رتبه دوم قرار گرفته است جایگاه مستحکمی در رتبه اول دارد.
تاریخچه ویتامیکس
در سال 1949 بنیان گذار ویتامیکس vitamix ویلیام جی پاپا برنارد William G. “Papa” Barnard برای نخستین بار یک برنامه تلویزیونی در ایالت متحده امریکا برای نشان دادن تاثیر مخلوط کن ویتامیکس vitamix بر سلامت غذایی خانواده ها است.
تاریخچه رستوران Shake Shack
شیک شک یک رستوران زنجیره ایFast Casual  است که اولین بار در شهر نیو یورک در سال 2000 به عنوان یک اغذیه فروشی سیار در پارک مدیسون آغاز به کار کرد و توانست محبوبیت خود را تثبیت کند. بعد از آن به یک استند در داخل پارک نقل مکان کرد و آیتم های منو را از یک همبرگر سبک نیویورکی به همبرگر،هات داگ ، سیب زمینی سرخ کرده و میلک شیک گسترش داد. 
دستورالعمل سختی گیر آب SanMarco-DVA IV8
توضیحات دستگاه سختی گیر آب سن مارکو مدل DVA IV8 دستگاه سختی گیر آب اسپرسو دستگاه سختی گیر آب قهوه
دستورالعمل سختی گیر آب SanMarco-DVA LT8
دستور العمل استفاده از دستگاه سختی گیر آب مدل   DVA LT8
اطلاعات لازم برای تاسیس رستوران - قسمت اول
تاسیس رستوران و فست فود ورود به یک صنعت پر ریسک است که قبل از آن باید مطالعاتی در این زمینه انجام گیرد .بررسی ایده های تجاری، طرح کلی، طراحی منو و...که در مقاله زیر به تشریح هر یک ازموارد می پردازیم.
راه اندازی آشپزخانه صنعتی
هر آشپزخانه ی رستوران و آشپزخانه صنعتی به عنوان یک مکان جداگانه به تجهیزاتی مطابق با شرایط خاص خود نیاز دارد. همیشه تجهیزاتی را انتخاب کنید که مخصوص آشپزخانه های صنعتی هستند، فرقی نمی کند که نو و یا دست دوم باشند.
اطلاعات لازم برای تاسیس رستوران - قسمت دوم
تاسیس رستوران و فست فود ورود به یک صنعت پر ریسک است که قبل از آن باید مطالعاتی در این زمینه انجام گیرد . در این مطلب به بررسی طرح کلی، طراحی منو، نکاتی که باید در تاسیس رستوران رعایت کنیم و همچنین چگونگی راه اندازی رستوران می پردازیم.
اطلاعات لازم برای تاسیس رستوران - قسمت سوم
تاسیس رستوران و فست فود ورود به یک صنعت پر ریسک است که قبل از آن باید مطالعاتی در این زمینه انجام گیرد. در این مطلب به بررسی استدام نیرو و نحوه آموزش هر یک، نکاتی درباره ی خدمات کارمندان رستوران می پردازیم.
انتخاب فر مناسب
چگونه یک فر پیتزا مناسب برای آشپزخانه صنعتی خود انتخاب کنید برای هر پیتزا فروشی چه زنجیره و یا مستقل، به سادگی و بدون فکر کردن مشخص است که فر پیتزا از مهم ترین تجهیزات خط پخت پیتزا است، فر پیتزا خون زندگی فست فود شما است. در واقع فر پیتزا سنگ بنا و اساسی برای ساخت یک پیتزا فروشی و سرپا نگه داشتن آن است. اما دانستن این نکته مهم است که انتخاب یک فر پیتزا مناسب به عوامل گوناگونی بستگی دارد.
دستگاه قهوه
دستگاه قهوه پس از اطمینان از کیفیت دانه های قهوه دستگاه قهوه مهم ترین قسمت سرمایه گذاری شما در تجهیزات کافی شاپ می باشد. عموم مردم برای یک قهوه ساده سیاه به کافی شاپ مراجعه نمی کنند. آن ها معمولا لاته ، کاپوچینو و یا موکا می خواهند. این نوشیدنی ها که پایه ی آن ها اسپرسو می باشد تعیین کننده ی درآمد شما هستند و همه ی آن ها به یک دستگاه قهوه با کیفیت نیازمندند.
دستور العمل ماشین ظرفشویی الکترولوکس
ظرفشویی الکترولوکس یکی از تجهیزات شستشو کاربردی در تجهیزات آشپزخانه ، تجهیزات فست فود ، تجهیزات رستوران ، تجهیزات کافی شاپ ، تجهیزات فود کورت ، تجهیزات هتل و ... می باشد.
دستور العمل ماشین ظرفشویی زانوسی
ظرفشویی زانوسی یکی از تجهیزات شستشو کاربردی در تجهیزات آشپزخانه ، تجهیزات فست فود ، تجهیزات رستوران ، تجهیزات کافی شاپ ، تجهیزات فود کورت ، تجهیزات هتل و ... می باشد.
دستورالعمل دستگاه پخت برگر نیکو Nieco
دستگاه پخت برگر نیکو Nieco یکی از تجهیزات پخت برگر در تجهیزات آشپزخانه ، تجهیزات فست فود ، تجهیزات رستوران ، تجهیزات کافی شاپ ، تجهیزات فود کورت ، تجهیزات هتل و ... می باشد.
تاریخچه پیتزا
در متن زیر به صورت مختصر به تاریخچه پیتزا و توضیحی درباره گونه ابتدایی آن می پردازیم. نام پیتزا با نام ایتالیا و شهر ناپل ترکیب شده است. این غذای پرطرف‌دار راه طولانی را پیمود تا به یک غذای بین المللی تبدیل شد. سربازان داریوش (486-521 پیش از میلاد) نوعی نان پهن را روی سپرهای خود می‌پختند و روی آن را با پنیر و خرما می‌پوشاندند. یونانی‌ها پختن این نان‌ را از ایرانیان آموختند و از یونان
تجهیزات لینکلن
تجهیزات لینکلن ساخت امریکا بود و در تجهیزات فست فود بسیار پر کاربرد می باشند.
پنه‌ با سس آلفردو
سس آلفردو Alfredo یک سس معروف و خوشمزه است که در سال 1914 توسط فردی به نام آلفردو، صاحب رستورانی در رم کشف شده و در ابتدا بیشتر این سس را با فتوچینی سرو می کردند اما در واقع برای انواع پاستا نیز مناسب می باشد و در تهیه آن از کره و سس کرم دار، پنیر پارمسان، فلفل سیاه و جوز هندی استفاده می شود.
مواد غذایی که نباید دوباره گرم شوند
بعضی از غذاها در صورت دوباره گرم شدن مواد سمی و خطرناکی تولید می کنند که برای بدن مضر و پرخطر می باشند.
سرخ کن فرای مستر
فرای مستر به عنوان پیشرو تولید کنندگان سرخ کن های تجاری، سیستم های سرخ کن، اجاق پخت پاستا و سایر دستگاه های مرتبط با آشپزخانه صنعتی ماموریت خود را ادامه می دهد.
تنها راه گرفتن تلخی زیتون
اصولا زیتون ها به سه صورت كنسروی - شكسته و بی هسته هستند .
فر لینکلن
دستورالعمل کار فر پیتزا Lincoln
فر پخت ترکیبی رشنال
فر پخت ترکیبی رشنال (فر کامبی) توانایی پخت انواع سبزیجات ، انواع گوشت ها و ... را به روش کامبی در کوتاه ترین زمان ممکن به شما می دهد. در ادامه به نحوه عملکرد و برنامه های فر پخت ترکیبی رشنال می پردازیم.  
تاریخچه فود کورت
فودکورت (food court) مکانیست معمولا میدانگاه، سرپوشیده در مراکز خرید، فرودگاه‌ها و دیگر ساختمان‌ها که انواع رستوران‌ها و غذاخوری‌ها بطور به‌ هم‌ پیوسته در دور این مکان قرار گرفته‌اند.
سرخ کن هنی پنی
دستورالعمل کار با سرخ کن هنی پنی
مرینیتور
دستور العمل کار با دستگاه مرینیتور مرغ
از بین بردن بوی بد ماکروفر
پس از هر بار گرم کردن و یا پخت غذا در ماکروفر داخل دستگاه بوی غذا را می گیرد که ترکیب این بوها خوشایند نمی باشد.
ویژگی های یک رستوران خوب
ویژگی های خاصی هستند که یک رستوران خوب را از یک رستوران معمولی متمایز می کنند. از جمله کیفیت غذا که با عث می شود میزهای یک رستوران خوب با مشتری های راضی پر شود. اما نکات دیگری هم هستن که توجه به آن ها باعث جذب افراد بیشتری به رستوران شما می شود.
قوانین بهداشت رستوران و آشپزخانه
در محل پخت و توزیع مواد غذایی در رستوران باید موارد بهداشتی و ایمنی به شرح زیر رعایت شود.
افزایش مشتری رستوران
صاحب رستوران ها همیشه به دنبال ارتقا رستوران خود و راهکاری برای افزایش مشتری هستند. هیچ توجیهی برای کاهش تعداد مشتریان و عدم ابتکار عمل در بخش بازاریابی وجود ندارد.
ویژگی های پرسنل یک رستوران
هر کسی می داند که یک تجربه بد در رستوران چکونه است. برای دریافت نوشیدنی خود باید مدت طولانی صبر کنید، هر سفارش خود را باید دو بار تکرار کنید و در آخر هم با شما رفتار بی ادبانه ای می شود. اما اگر به جای این اشتباهات و سهل انگاری ها یک سرو به موقع و موفق صورت گیرد چقدر می تواند در ایجاد یک خاطره خوب برای مشتریان موثر باشد؟ در ادامه مطلب 7 راهنمایی درباره چگونگی یک سرو موفق ارایه شده است.
نخستین پیتزا فروشی ایران
در کشور ما، اولین پیتزافروشی اوایل دهه 40 شمسی در خیابان «نوفل لوشاتو» به نام «پیتزا داوود» افتتاح شد. این رستوران کوچک و جمع و جور که هنوز هم به همان روال و شیوه سابق مشغول کار است، پاتوق جماعت آمد و فرنگ رفته ای شد که برای خوردن این غذای عجیب و نامتعارف که شباهت زیادی به شیرینی داشت، سر و دست می شکستند.
اهمیت انتخاب روغن مناسب و فیلتراسیون
 انتخاب روغن مناسب چند عامل مهم در هنگام انتخاب روغن مناسب وجود دارد:
اطلاعات لازم برای خرید یخچال
اطلاعات لازم برای خرید یخچال چگونه محیط پیرامونی تجهیزات خنک کننده، بر آن‌ها اثرگذار خواهد بود
تاریخچه رستوران KFC
فست فود KFCتوسط هارلند ساندرز (HARLAND SANDERS) تاسیس شده است شخصی که فروختن مرغ سوخاری را از رستوران بین راهی خود در کوربین کنتاکی ،در دوران رکود اقتصادی جنگ جهانی دوم شروع کرد.ساندرز به پتانسیل فرانچایزینگ (FRANCHISING) در صنعت فست فود پی برد و اولین شعبه خود را درSALT LAKE CITYدر سال 1959 افتتاح کرد.
هنی پنی
هنی پنی در سال 1957 نخستین بار برای ساخت اولین سرخ کن تحت فشار بازار تجاری جهان تاسیس شد.  
×